Elektrośmieci:
Do elektrośmieci zaliczamy wszelki zużyty sprzęt działający na prąd lub baterie, którego właściciel nieruchomości chce się pozbyć. Zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym takich odpadów, czyli tzw. „elektrośmieci” nie wolno umieszczać w pojemnikach na pozostałe niesegregowane zmieszane (grozi za to kara w wysokości od 500 zł do 5.000 zł).
Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne zawierają substancje niebezpieczne dla ludzi i środowiska, dlatego też muszą być selektywnie zbierane i oddawane do recyklingu , odzysku lub unieszkodliwiania specjalistycznym firmom.
Mieszkańcy Gminy Poraj mogą przekazywać elektrośmieci
podmiotom odbierającym taki sprzęt, czyli:
- sprzedawcom detalicznym i hurtowym – każdy sprzedawca zobowiązany jest nieodpłatnie przyjąć
od nas zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny podczas zakupu nowego sprzętu na zasadzie 1:1,
tj. np. przy zakupie nowej lodówki możemy nieodpłatnie pozostawić w punkcie handlowym starą lodówkę - przedsiębiorcy odbierającemu elektrośmieci podczas objazdowej zbiórki zużytych sprzętów
RTV i AGD, zużytych baterii i akumulatorów organizowanej min. 2 razy do roku przez Urząd Gminy Poraj (przeważnie na wiosnę oraz jesienią) na podstawie telefonicznego zgłoszenia dokonanego
przez mieszkańców po publicznym ogłoszeniu takiej akcji - do gminnego punktu PSZOK w Poraju (m.in.: lodówki, pralki, telewizory, inny zużyty drobny sprzęt AGD i RTV, akumulatory; oddawany sprzęt musi być kompletny i zawierać wszystkie ważne elementy konstrukcyjne)
- innym podmiotom posiadającym zezwolenie na odbiór elektroodpadów wpisanym do prowadzonego przez Wójta Gminy Rejestru Działalności Regulowanej.
Drobne elektrośmieci można również samodzielnie wrzucać do pojemnika
dostarczonego przez firmę STALA GROUP Sp. z o.o., zlokalizowanego
przed Urzędem Gminy Poraj (ul. Jasna 21), a zwłaszcza:
- świetlówki, lampy fluorescencyjne i inne zawierające rtęć
- żarówki
- zużyte baterie
- zużyte telefony komórkowe